آیین نامه انضباطی دبیرستان هاتف

دانش آموز گرامی

ایجاد یک محیط آرام در مدرسه، در گرو پایبندی همه­ ی اعضا به مقررات و قوانین مدرسه خواهد بود. از این رو سعی نموده ­ایم منشوری را برای حضور دانش ­آموزان در دبیرستان هاتف، تدوین نموده تا بتوانیم در کنار هم، بستری مناسب برای پیشرفتمان را فراهم آوریم.

            ماده ­ی ۷۲ آیین نامه­ ی اجرایی مدارس مصوب شورای عالی آموزش و پرورش در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۱۰ ، دانش ­آموزان را موظف به رعایت مقرراتی نموده که عینا در اینجا ذکر می ­نماییم:

۱- رعایت احکام دینی و شرعی و داشتن حسن رفتار و اخلاق

۲- رعایت شئونات دانش ­آموزی (ادب و احترام نسبت به مدیر، معلمان، کارکنان و سایر دانش ­آموزان، بهداشت فردی و عمومی و نظافت کلاس و مدرسه)

۳- رعایت مقررات آموزشی تربیتی (حضور به موقع در مدرسه و کلاس درس، خروج به موقع از مدرسه و کلاس درس، انجام درست تکالیف درسی و خودداری از خرید و فروش غیرمجاز در مدرسه)

تبصره: حضور در غیر ساعات مقرر برای استفاده از زمین ورزشی، آزمایشگاه، کتابخانه، فعالیت­های پرورشی و ... منوط به اجازه ­ی کتبی ولی دانش ­آموز و موافقت مدیر و به سرپرستی او یا یکی از کارکنان مدرسه مجاز خواهد بود.

۴- پرهیز از همراه آوردن اشیا گران­بها و وسایل غیرمرتبط با مدرسه

۵- اهتمام در حفظ و نگهداری اموال، تجهیزات و ساختمان مدرسه

تبصره: چنان­چه دانش ­آموزی به وسایل و ساختمان مدرسه، کارکنان یا سایر دانش ­آموزان خسارت وارد آورد، با تشخیص مدیر مدرسه باید خسارت توسط دانش ­آموز یا ولی وی جبران شود.

همچنین شورای دبیرستان هاتف با توجه به شرایط مدرسه، مواردی را به شرح زیر به تصویب رسانده که به عنوان مکمل موارد فوق خواهد بود. خواهشمند است که با دقت کافی، این موارد را مطالعه فرمایید:

 • حضور دانش آموزان قبل از برنامه آغازین (ساعت 7:15) در دبیرستان، الزامی می باشد.
 • مدرسه موظف است که تاخیر ورود دانش ­آموزان را ثبت نموده و در صورت مواجهه با تکرار این موضوع، مطابق ضوابطی که در ابتدای سال توسط معاونت اجرایی دبیرستان به اطلاع می­رسد، پیگیری لازم را داشته باشد.
 • درصورتی که دانش آموز به هر علتی غیبت داشته باشد، اولیای دانش آموز می بایست تا قبل از ساعت 9 صبح همان روز، مراتب را به اطلاع معاونت دبیرستان برسانند؛ همچنین دانش آموز می بایست در اولین روز حضور در دبیرستان پس از غیبت، گواهی پزشکی خود را جهت موجه شدن غیبت به معاونت مدرسه تحویل نمایند. 
 • تذکر: تشخیص موجه بودن غیبت به عهده ­ی شورای مدرسه خواهد بود.
 • ورود دانش ­آموز به کلاس درس پس از ورود معلم، ممنوع بوده و نیازمند دریافت نامه­ ی کتبی از معاونت اجرایی مدرسه می ­باشد.
 • آراستگی در عین سادگی، زیبایی، راحتی و آرامش در پوشش دانش آموزان عزیز، مورد انتظار است. در دبیرستان هاتف، پیراهن آستین بلند، شلوار ساده (پارچه ­ای یا کتان) و جوراب و کفش راحت و مناسب و کلاه معمولی، پوشش متعارف دانش­ آموزی محسوب می­ شود. لباس آستین کوتاه یا نوشته دار، لباس یقه گرد، شلوار تنگ یا کش­دار، یا هر گونه لباسی که منطبق با مد خاصی باشد، در مدرسه ممنوع می­ باشد.
 • موي سر دانش آموزان بايد كوتاه ، ساده، مرتب و بدون مدل خاص باشد.
 • حضور دانش آموزان و صرف خوراکی در کلاس و تردد در راهروها، در زنگ تفریح ممنوع می باشد.
 • دانش آموزان باید در تمام مدت زنگ تفریح در حیاط باشند و حضور در سایر بخش های دبیرستان ممنوع می باشد.
 • در صورت همراه داشتن غذا برای ناهار، دانش ­آموزان می بایست حداکثر تا پایان زنگ تفریح اول، ظرف غذای خود را در محل های تعیین شده در ناهار خوری قرار بدهند. همچنین پس از صرف غذا در ساعت ناهار، ظرف خود را در طبقه های نصب شده در ناهار خوری قرار داده و پس از پایان ساعت کار دبیرستان، آن را همراه خود به منزل ببرند.
 • نظر به لزوم حفظ توان و تمرکز دانش ­آموزان در طول زمان حضور در مدرسه، از خوراکی­ ها و غذای سالم برای تغذیه در مدرسه استفاده نمایید. از این رو، استفاده از انواع خوراکی­ ها و نوشیدنی ­هایی نامناسب مدرسه نظیر نوشابه ­های گازدار، انرژی زا و ...  در مدرسه ممنوع می ­باشد.
 • در ساعات ناهار و نماز نیز همانند زنگ­های تفریح، حضور در کلاس بدون هماهنگی با معاونت اجرایی مدرسه، ممنوع می باشد.
 • نوشتن نام دانش آموز روي ظرف غذا الزامي است. در صورت جا ماندن ظرف غذا و عدم مراجعه برای گرفتن ظرف غذا، مدرسه بعد از 15 روز، اين ظروف را تحويل مؤسسات خيريه خواهد نمود.
 • مطابق دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش، همراه داشتن تلفن همراه در مدرسه و کلاس درس، ممنوع مي­ باشد و در صورت مشاهده مطابق ضوابط با آن برخورد خواهد شد.
 • خواهشمند است نسبت به حفظ و نگهداری لوازم شخصی خود جدیت لازم را داشته و حتی ­الامکان نام خود را بر روی وسایل خود، درج نمایید. همچنین در صورت گم شدن لوازم، به دفتر معاونت مراجعه نمایید. در غیر این­صورت، مدرسه پس از سپری شدن مدت زمان متعارف(حدودا ۱ ماه)،‌ نسبت به مصرف لوازم و اهدای آن،‌ تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهد نمود.
 • تاکید می­ شود که از همراه داشتن لوازم غير مرتبط با مدرسه از جمله وسايل الكترونيكي (نظير لب تاپ، تبلت، فلش مموری و ...)، دوربين عكاسي، لوازم زینتی و ... جدا خودداري شود.
 • خواهشمند است در صورت داشتن بيماري خاص، حتما مسئولين مدرسه را مطلع نمایید.