سوالات متداول ثبت نام در دبیرستان هاتف

لیست سوالات

لطفا با دقت سوالات زیر را مطالعه نموده تا جواب اکثر سوالات خود را درباره ی دبیرستان هاتف پیدا کنید

گام های دبیرستان هاتف در جهت کیفیت بخشی به آموزش خود عبارتند از: * برنامه ریزی آموزشی منسجم و دقیق در شورای آموزشی مدرسه *استفاده از دبیران توانمند، خلاق و مجرب *کادر اجرایی اعم از مسئولین پایه و معاونت اجرایی پیگیر و منظم *رصد مداوم اجرای صحیح برنامه های آموزشی توسط شورای آموزشی *برگزاری جلسات مشاوره ی عمومی و خصوصی برای دانش آموزان و اولیای محترم در جهت حل مسائل آموزشی *ارزشیابی مستمر فعالیت های آموزشی دانش آموزان *تحلیل نتایج ارزشیابی و بازخوردگیری *برنامه ریزی جهت انجام اصلاحات احتمالی فعالیت های آموزشی حضور جدی مسئولینی در هر پایه ی دبیرستان هاتف، سبب شده که دانش آموزان، ارتباطی عمیق تر با مدرسه و فعالیت های آن داشته باشند. مسئولین هر پایه که به عنوان معلمین راهنما و یا مشاورین شناخته می شود، وظیفه ی رصد دقیق و حرفه ای عملکرد دانش آموزان را خواهند داشت. برنامه ریزی عمومی و فردی برای دانش آموزان، نظارت بر حسن انجام وظایف آموزشی، تحلیل نتایج و در صورت لزوم پیش بینی اقدامات ترمیمی از جمله فعالیت های مسئولین پایه ها به شمار می رود. رابطه ی دوستانه و صمیمی -با ملاحظات دقیق تربیتی لازم- در کنار دانش آموزان، بستری را برای پیگیری های جدی آموزشی مدرسه فراهم نموده است.
سایه افکنی کنکور بر آموزش دبیرستان، سبب شده که در بسیاری از مدارس، به بهانه ی آماده کردن دانش آموز برای شرکت در کنکور و ورود به دانشگاه، بار روانی زیادی را بر دانش آموزان تحمیل نمایند که متاسفانه به واپس زنی و بی انگیزگی دانش آموزان منجر شده است. تمرکز بر آموزش و آزمودن تستی، رقابت های نسنجیده و رتبه بندی دانش آموزان به بهانه های مختلف که امروز دامن گیر جدی آموزش کشورمان شده است،‌ از سویی و از سوی دیگر توقعات و انتظارات پیرامونی اعم از والدین و جامعه و ...، دانش آموزان ما را دچار نگرانی ها و اضطراب هایی بی حد و وصف نموده و عملا تحصیل نمودن را به امری تلخ بدل نموده است. از آن جا که دبیرستان هاتف نیز جدای از این جامعه، نقش آفرینی نمی کند باید اذعان داشت که چنین مساله ای همواره برای ما نیز مطرح بوده است. لذا سعی بر این بوده تا حد توان با برنامه ریزی برای انجام برخی اقدامات به موقع و حذف برخی فعالیت های متداول (نظیر حذف رتبه بندی در دوره ی اول متوسطه، حذف و به حداقل رساندن آزمون تستی در دوره ی اول و پایه)، بتوانیم فضای مدرسه و دانش آموزان را حتی المقدور کنترل نماییم. البته این به معنای حذف جدیت در امر آموزش نبوده و تعمیق آموزش از اهداف جدی مدرسه بوده و هست. این رویکرد سبب شده که حتی المقدور، در ضمن حفظ نتایج درخشان آموزشی مدرسه، حفظ سلامت روح و روان دانش آموزان در اولویت قرار بگیرد. در اینجا نقش پررنگ مشاورین در هر پایه ی مدرسه، به خوبی برای دانش آموزان و خانواده های گرامی هویدا خواهد بود.
توجه به رغبت ها و توانمندی های دانش آموزان دوره اول متوسطه، سبب شده که در حال حاضر دبیرستان هاتف در هر سه رشته ی ریاضی-فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی پذیرش داشته باشد. ساختار منظم آموزشی دبیرستان و استفاده از کادر حرفه ای در هر رشته، زمینه ساز موفقیت و نتیجه گیری قابل قبول در هر سه رشته شده است.
فارغ التحصیلان دبیرستان هاتف تا امروز (سال ۱۴۰۰) در ۲۹ آزمون کنکور سراسری (از سال ۱۳۷۱) شرکت داشته اند که نتایج آن ها به تفصیل به همراه تحلیل آن، در بخش دانش آموختگان آمده است. توجه به چند نکته در بررسی این نتایج حائز اهمیت است: - به منظور آشنایی هر چه بهتر، سعی شده است اسامی تمامی دانش آموزان به همراه رشته و دانشگاه قبولی، به تفکیک دوره ثبت شود. تحلیل صحیح نتایج کنکور، منوط به بررسی کلی و عیار قبولی هر مدرسه هست. محدود نمودن به بیان چند رتبه برتر در یک مدرسه، زمینه ساز خطاهای شناختی خواهد بود. - جدول نتایج کلی دبیرستان گویای پذیرفته شدن حدود نیمی از فارغ التحصیلان هاتف (که تا امروز بیش از ۱۸۰۰ نفر می باشند) در دانشگاه های برتر کشور می باشد. - قبولی در دانشگاه های دولتی تهران نیز در ده دوره ی گذشته حدود ۶۵ تا ۷۵ درصد بوده که نتیجه ای درخشان محسوب می شود.
- ارتباط با فارغ التحصیلان - توجه جدی به دو بعد تعلیم و تربیت در کنار هم در طول دوره ی تحصیل دانش آموزان - نگاه متعادل به بحث تربیت دینی و پرهیز داشتن از فشارها و اجبارهایی که منجر به نتیجه ی عکس می شود. - فضای مثبت اخلاقی در مدرسه - اهمیت دادن جدی به شکل گیری صحیح گروه های همسال با نظر به جایگاه ویژه این مولفه در سنین نوجوانی - خانواده های دغدغه مند نسبت به بحث تربیت در کنار پیشرفت تحصیلی - بسترسازی و مهارت افزایی برای توانمند نمودن دانش آموزان برای ورود به زندگی اجتماعی - توجه به ساحت های گوناگون تربیتی در حد توان و ظرفیت مدرسه - استفاده از دبیران، مربیان و کادر متدین، متعهد و مجرب و رضایتمندی بالای مخاطبین اعم از دانش آموزان و خانواده ها - توجه به نیازهای روز دانش آموزان و برنامه ریزی و تلاش در جهت توانمندی و رفع آن ها - وجود ساختار منظم و منسجم در برنامه های مختلف آموزشی و پرورشی مدرسه - دلسوزی و پیگیری جدی عوامل مدرسه نسبت به موفقیت دانش آموزان - فضای فیزیکی و ساختمان خوب دبیرستان هاتف در خور نام مدرسه - نگاه صحیح به مسائل اقتصادی مدرسه و تلاش در جهت درک هر چه بهتر و بیشتر شرایط جامعه و خانواده ها - نتایج درخشان قبولی در دانشگاه های کشور و وجود ثبات در نتیجه گیری در طول سه دهه ی گذشته (موفقیت اتفاقی نیست!) - با ایجاد برنامه های مفید برای ایشان و محدود نکردن مدرسه به دوره ی دانش آموزی
طبیعتا انتخاب معلم کارآزموده و توانمند در مدرسه، یکی از گام های مهمی است که در مسیر حرکت صحیح باید برداشته شود. اما نکته ای که باید به آن نیز توجه شود این است که بسیاری از معلمین در مدارس متفاوتی مشغول به تدریس هستند، اما به گفته ی ایشان شرایطی در مدرسه هاتف وجود دارد که بستر خوبی را برای کسب نتایج بهتر، فراهم می سازد. در بیان این شرایط باید به این نکات توجه نمود: - حضور دانش آموزان خوب و مستعد در مدرسه - اهمیت دادن مدرسه به مدیریت کلاس درس و آموزش هر چه بهتر و خلاقانه تر - توجه مدرسه به الگو بودن هر یک از معلمین برای دانش آموزان در جنبه های مختلف زندگی - دغدغه مندی معلمین نسبت به علاقمند نمودن دانش آموزان به درس خود - هماهنگی خوب بین معاونت آموزشی، مسئولین پایه ها و معلمین در اجرای برنامه ها - ارتباط خوب و مناسب بین دانش آموز و معلم و توجه جدی احترام متقابل - پیگیری منظم و دلسوزانه کادر مدرسه نسبت به یادگیری دانش آموزان - فراهم نمودن امکانات مناسب برای تدریس - ارزشیابی مستمر یادگیری دانش آموزان
کلاس هایی که اصطلاحا با عنوان فوق برنامه تعریف می شوند به چند صورت می باشند: اول کلاس هایی که عنوان مشترک با عناوین برنامه رسمی آموزش و پرورش دارد (مثلا ریاضی)، اما به منظور عمق بخشیدن به آموزش، ساعات اضافه تری در متن برنامه هفتگی تعریف شده که زمان آن به عمدتا به حل تمرینات بیشتر و یا پرداختن به سطح بالاتر در یک مبحث، اختصاص می یابد. دوم کلاس هایی هستند که به صورت ویژه در برنامه هفتگی تعریف می شوند که در دوره اول متوسطه عبارتند از: کلاس های انتخابی ماهر، کلاس های ترمیک زبان انگلیسی، کلاس مشاوره، کلاس آداب زندگی و ... و در دوره متوسطه دوم کلاس های مهارت های زندگی، کلاس های المپیاد علمی، کلاس های اعتقادی و ... بوده است که هر یک از این عناوین شامل برنامه ای مدون و مشخص می باشد.
به منظور مهارت افزایی، آشنایی با رشته های مختلف، کشف استعدادها و توجه به علایق دانش آموزان، در هفته دو ساعت از برنامه به کلاس های انتخابی ماهر اختصاص یافته است. دانش آموزان در هر ۶ هفته یا یک دوره میان ترمی، از بین عناوینی که تا امروز به حدود ۶۰ عنوان رسیده است، بر اساس علاقه، کلاس هایی را که برایشان معرفی می شود، انتخاب می کنند و دوره ی کوتاهی را می گذرانند. در شرایط عادی در مجموع با احتساب تابستان، تعداد این دوره ها برای هر دانش آموز به ۱۵ دوره می رسد و می تواند آشنایی خوبی را با رشته های مختلف فنی، هنری، آزمایشگاهی، مهارتی و ... پیدا کنند. در برنامه ریزی این عناوین سعی شده است که دوره های ابتدایی، بیشتر جنبه ی دست ورزی و فعالیت عملی داشته و رفته رفته عناوینی که جنبه های انتزاعی تر دارد (متناسب با ظرفیت های شناختی و گرایشی دانش آموزان) نیز به پیشنهادات افزوده می شود. در پایان هر سال نیز، دستاوردهای این کلاس ها در نمایشگاهی تحت عنوان ماهر در معرض دید عموم از جمله اولیای محترم دانش آموزان قرار می گیرد. برای آشنایی بیش تر با برنامه های کلاس ماهر اینجا را کلیک نمایید.
با توجه به اهمیت توانمندی دانش آموزان در درس زبان برای مراحل بالای تحصیل و کسب مدارج عالی، دبیرستان هاتف سعی داشته که این موضوع را در پایه های اولیه به خصوص دوره اول متوسطه به صورت جدی تر دنبال نماید. بدون شک آموزش زبان انگلیسی در کنار ملاحظات فرهنگی، همواره جزء دغدغه های خانواده های محترم و اولیای مدرسه می باشد. از این رو، دبیرستان هاتف در حال حاضر برنامه زبان انگلیسی خود را با یکی از موسسات تخصصی آموزش زبان، به صورت ۴ ساعت در هفته و با تعیین سطح دقیق دانش آموزان برگزار می نماید. بالا بردن سطح مهارت های زبانی (خواندن، نوشتن،‌ صحبت کردن، گوش دادن، درک مطلب) از جمله اهداف برگزاری این کلاس ها می باشد. دانش آموزان باید در انتهای هر ترم در آزمون پایانی زبان شرکت نموده و با کسب نمره قبولی وارد ترم جدید بشوند.
شهریه ی دبیرستان هاتف منطبق بر شهریه ی مصوب آموزش و پرورش بوده که هر ساله به مدارس غیردولتی ابلاغ می گردد. شهریه های اعلامی برای دبیرستان هاتف در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰(که در سایت سازمان مشارکتها به نشانی mosharekatha.ir نیز قابل مشاهده هست) برای دوره اول متوسطه (هفتم، هشتم و نهم) مبلغ 167.316.134 ریال و شهریه مکمل 63.580.131 ریال تعیین گردیده است. مبلغ شهریه برای دوره دوم متوسطه (دهم، یازدهم) نیز مبلغ 272.230.000 ریال و شهریه مکمل مبلغ 103.474.000 ریال تعیین گردیده است. البته لازم به ذکر است که اکثر مخاطبین این دبیرستان بر این نکته اذعان دارند که دبیرستان هاتف -نسبت به مدارس مشابه- در دریافت شهریه، شرایط عمومی جامعه را تا حد زیادی در نظر گرفته است.